Genel

İsli Peynir Nedir?

İsli Peynir Türkiye’nin en özgün yöresel peynir çeşitleri arasındadır. Çerkez peynirinin odun ateşinde füme edilmesi ile üretilen isli peynir, özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelir. İsli Çerkez peyniri Çerkez aileler tarafından Düzce ve Adapazarı gibi bölgelerde inek veya koyun sütünün işlenmesi ile üretilir.

İsli Peynir Nasıl İslenir?

Süt mayalanır ve suya atılır. Ardından kurutulur. Elde edilen isli peynir sepette şeklini aldıktan sonra usta ellerde odun ateşinin közlerinin biraz üzerine asılır. Közlerden çıkan ısı ve is ile Çerkez peyniri kurutularak füme edilir. Bu işlem Çerkez peynirinin lezzetini katladığı gibi peynirin uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını sağlar. İsli peynir yumuşak bir peynir türüdür. Yapısı bakımından hellim peynirini de andırır. Elastik bir yapıya da sahiptir. Lezzetiyle birlikte yapısıyla da keyifli bir peynir deneyimi sunar. Yılmaz Mandıra peynirleri arasında yöreselliği ve gelenekselliği ile ön plana çıkan peynirler arasında yer alır.

İsli peynirin Faydaları

  • Kalsiyum miktarı bakımından oldukça zengindir. Kemik ve diş gelişimine yardımcı olur.
  • Romatizma ya da eklem ağrılarını tedavi edici özelliği vardır.
  • İçeriğinde yüksek miktarda çinko, potasyum, fosfor ve selenyum gibi mineraller barındırır. Bu minerallerin sayesinde hafızanın kuvvetlenmesini sağlar.
  • Diğer peynirlere oranla daha az kalori barındırır. Diyete dahil edilmesiyle sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur.
  • Düzenli tüketimle kalp damar sağlığını korur.
  • İsli peynir iyi bir antioksidandır.
  • Vücuttaki kan basıncını düzenler.

İsli Peynir Tüketimi Nasıldır?

İsli peynir yapısı ve tadı sayesinde kahvaltılarda tüketilmesinin yanında özel davetlerde de tercih edilir. Diğer peynirlerden biraz daha farklı ve yoğun bir tadı vardır. İlk defa tüketeceğiniz takdirde ilginç gelebilir ancak kısa sürede vazgeçemediğiniz bir lezzet olacaktır.

İsli Peynir Fiyatları

Uzun işlemlerden geçen, usta ellerin eseri isli peynirin fiyatı da şaşırtır. Diğer peynirlerle ortalama bir fiyata sahiptir. Yılmaz Mandıra’dan alacağınız isli peynir hem lezzeti hem de uygun fiyatıyla da mutlu eder.

Back to list